Tutaj jesteś
Kultura Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Data publikacji 15 marca, 2024

Piłka ręczna to dynamiczny i emocjonujący sport, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. W trakcie meczu piłki ręcznej obserwujemy wiele akcji, rzutów, bramek i emocji, ale ile właściwie trwa taki mecz? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie, przybliżając Ci specyfikę tej dyscypliny sportu.

Długość trwania meczu piłki ręcznej

Mecz piłki ręcznej składa się z dwóch połówek, z których każda trwa zazwyczaj 30 minut czystego czasu gry. Oznacza to, że łączny czas trwania meczu wynosi 60 minut. W praktyce można jednak zaobserwować, że ze względu na różne przerwy, faule, czy kontuzje, czas rzeczywisty meczu może się wydłużyć nawet o kilka dodatkowych minut. Warto również dodać, że w przypadku meczów juniorskich czas trwania meczu może być skrócony.

Przerwy w trakcie meczu

Podczas meczu piłki ręcznej występują różnego rodzaju przerwy. Należy wyróżnić przerwę na połowę meczu, która trwa zazwyczaj 10-15 minut. Ponadto, między pierwszą a drugą połówką występuje krótka przerwa, która trwa około 3-5 minut. Oprócz tego, w trakcie meczu można zaobserwować przerwy na żądanie, spowodowane kontuzjami, faulami, czy zamianami zawodników.

Czas dodatkowy w razie remisu

W wypadku remisu po regulaminowym czasie gry, można zastosować tzw. dogrywkę, która składa się z dwóch pięciominutowych połówek. Jeśli również po dogrywce nadal pozostaje remis, decydującym elementem może być seria rzutów karanych.

Czas gry w zależności od poziomu rozgrywek

Czas gry w piłce ręcznej może się różnić w zależności od poziomu rozgrywek. W przypadku rozgrywek ligowych, czas trwania meczu wynosi zazwyczaj 60 minut, podczas gdy w turniejach międzynarodowych czy mistrzostwach czasy gry mogą być zmienione. Należy również pamiętać, że każda federacja sportowa może wprowadzić pewne zmiany w regulaminie gry, dotyczące czasu gry czy przerw.

Podsumowując, długość trwania meczu piłki ręcznej wynosi zazwyczaj 60 minut, jednak ze względu na różne czynniki, czas gry może się wydłużyć. Przerwy w trakcie meczu pozwalają zawodnikom na chwilę oddechu i odpoczynek, natomiast w przypadku remisu istnieje możliwość dogrania dodatkowego czasu. Warto więc świetnie przystosować się do zmieniających się warunków i śledzić emocjonujące wydarzenia na boisku.