Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca Jak działa antyplagiat

Jak działa antyplagiat? Dowiedz się!

Data publikacji 29 grudnia, 2023

W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie informacje są na wyciągnięcie ręki, łatwo jest skopiować czyjąś pracę i podać ją za własną. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem piszącym pracę dyplomową, czy autorem bloga tworzącym nowy wpis, musisz zrozumieć, jak działa antyplagiat.

Zobacz także: Jak napisać pracę licencjacką? Pomagamy!

Co to jest antyplagiat?

Antyplagiat to specjalistyczny program komputerowy, który ma na celu wykrycie powielonych treści. Program porównuje wgrany tekst do innych treści znajdujących się w jego zasobach systemowych. W ten sposób możliwe jest zidentyfikowanie, czy tekst nie został skopiowany z innej pracy.

Jak działa antyplagiat?

Działanie antyplagiatu jest dość proste. Po wgraniu pracy do systemu, program porównuje ją z innymi tekstami zapisanymi w jego bazie danych. Program identyfikuje te same słowa ułożone w identyczne zdania, całe zwroty oraz bliskie podobieństwa pomiędzy jednym a drugim tekstem. Na tej podstawie generowany jest raport, który wskazuje procentowe prawdopodobieństwo identyczności tekstów oraz źródło, skąd pochodzą powielane fragmenty.

Jakie treści weryfikuje antyplagiat?

Antyplagiat sprawdza wyłącznie teksty pisane. Nie jest możliwe sprawdzenie czy dana grafika lub utwór muzyczny ma swojego sobowtóra. Jednak istnieją narzędzia, takie jak wyszukiwanie obrazów Google lub aplikacje muzyczne, które mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych plagiatów w tych obszarach.

Kiedy popełniamy plagiat?

Plagiat następuje wtedy, gdy treść umieszczona w pracy naukowej, utworze literackim czy muzycznym została skopiowana z pierwotnej treści i nie posiada informacji skąd pochodzi lub kto jest jej autorem. Plagiatem jest również treść, którą pomimo skopiowania w całości lub we fragmentach podpisujemy własnym nazwiskiem. Takie działanie generuje sankcje prawne.

Jakie treści nie są plagiatem?

Nie wszystkie podobieństwa tekstów są plagiatem. Jeżeli autor zachował pierwowzór swojego dzieła, a jego treści znajdzie w innym (niepodpisanym jego nazwiskiem), może domagać się weryfikacji. Natomiast, gdy ewentualna koncepcja była tylko pomysłem lub niezobowiązującym początkiem, a została wykorzystana jako pełne dzieło przez kogoś innego, plagiat nie zostanie popełniony.

Jednolity System Antyplagiatowy

Od 2019 roku na wszystkich wyższych polskich uczelniach zainstalowany został system antyplagiatowy JSA, dzięki któremu można sprawdzić prace studentów pod względem oryginalności. Dostęp do programu mają wyłącznie władze uczelni, dlatego studenci nie mają możliwości wcześniejszego sprawdzenia napisanych przez siebie prac.

Redakcja marzeniawcele.pl

Witaj w świecie marzeniawcele.pl – Twoim przewodniku po ścieżkach rozwoju osobistego, psychologii, biznesu, pracy i kultury. Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów, którzy każdego dnia dążą do odkrywania nowych perspektyw, inspirujących historii i praktycznych porad, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele i marzenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ranking dysków SSD 2TB